Yaşamım boyunca hep farklı şeyleri aradım, yaratıcı fikirler geliştirmekle ilgilendim hep… Çocukluğumda ve öğrenciliğimde de güzeli aradım, sonraki yaşamımda da.

 

Aksesuarlar her anlamıyla hayatımın önemli tamamlayıcıları oldu. Evimi canlandıran, bedenimi süsleyen aksesuarlarım hep farklıydı ve kişiliğimi, karakterimi, zevkimi gösteren ‘imzalar’dı benim için.

 

Bazen küçük farklı dokunuşlarla sağladığım bu özelliğim giderek beni bu alanda daha bilinçli ve doğru şeyler yapma arayışına yöneltti. Yeni, farklı ve güzel şeyler üretmek ve bunları sadece kendi kullanımımla sınırlamadan bana benzeyen başkalarıyla da paylaşmak istiyordum. Ama bunun için malzemeyi tanımak, doğru teknikleri öğrenmek, tasarımın inceliklerini bilmek, deneyim kazanmak gerekiyordu...

 

Okudum, araştırdım, sordum, gözlemledim, denedim, bir daha, bir daha denedim. İlk butik mağazamla; katıldığım sergilerle, fuarlarla hep öğrendiklerime yenilerini ekledim, profesyonel deneyimlerimi artırdım. Bu süreçte, el sanatlarının kıymetini anladım, geleneksel ruh taşıyan ancak çağdaş insanın beğenilerine hitap edebilen, işler yapmayı seçtim. Bu alandaki en seçkin hocalarla, sanatkarlarla, en iyi ustalarla çalıştım; onlardan teknik incelikler öğrendim, deneyimlerinden yararlandım, feyz aldım.

 

Araştırmacı ve öğrenme heveslisi kişiliğim ve kendimi yeniden biçimlendirme arayışım artık vazgeçilmez bir tutkuya ve giderek kesintisiz yapabileceğim bir uğraşa dönüştü, mesleğim oldu, Unique by AV ve atölyelerini kurdum, hayata geçirdim.

 

Bu toprakların kültür tarihinin, buradan gelip geçmiş uygarlıklar tarafından yazıldığını biliyor; burada yaşam bulmuş ‘yüksek ve kapsamlı kültürlerin’ el sanatları alanında da eşsiz örnekler yarattığını görüyoruz. Bu nedenle Unique by AV Atölyeleri olarak çıkış noktamızı 12000 yıllık Anadolu tarihi, arkeolojisi ve etnografyası olarak belirledik. Dokularımızda hissettiğimiz bu kültür birikimini tasarımlarımıza yansıtmanın, kültürel izler taşıyan çağdaş beğenilere uygun mücevherler, ev aksesuarları, replikalar  yapmanın hazzını yaşıyoruz.

 

Bugün artık Unique by AV ile ülkenin en prestijli mağazaları için, yerel yönetimler için, önemli iş çevreleri için özel projeli tasarım ve üretimler yapmanın mutluluğunu taşımaktayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı için geliştirilen projelerimiz ve yurt dışı iş bağlantılarımızla Unique by AV olarak gurur duyuyoruz.

 

Unique by AV olarak, önemli bir misyonumuz daha var. Öğretiyoruz; ne yaptıysak, nasıl yaptıysak, neden yaptıysak öğretiyoruz. Çünkü biz, kültürün ve sanatın sürekliliği olduğuna inananlardanız ve bunun da yeni ustalar, yeni tasarımcılar yetiştirmekten geçtiğini bilenlerdeniz.

 

Ben ise, tükenmeyen bir araştırma-öğrenme gerektiren ve sonsuz/süresiz olduğuna inandığım sürecin bugün geldiğim noktasında hem çok sevdiğim işimi yapıyor hem de öğrenmeye devam ediyorum. En yeniyi ve en güzeli aramayı sürdürmenin önemini kavrayabilenlerdenim sanırım…

 

Sevgiyle, saygıyla,

 

Ayşenur Vuruşkan